Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Przeziębienie w ciąży – kiedy do lekarza?

24 października 2020 Przeziębienie w ciąży


Jakiekolwiek infekcje podczas ciąży budzą niepokój, co jest zrozumiałe. Nawet błaha choroba może okazać się problematyczna, zagrażająca dziecku lub trudna w leczeniu z uwagi na to, że trzeba bardzo uważać co do przyjmowania leków. W przypadku przeziębienia problemem jest mnogość nieprzyjemnych objawów, które ciężko zwalczyć bez silnych medykamentów.

Przeziębienie w ciąży kiedy do lekarza?

O przeziębienie nietrudno, nawet w cieplejszych miesiącach można zachorować, jeśli niewłaściwie zadba się o zdrowie. Przemoczenie nóg lub zbyt cienka odzież nieodpowiednia do pogody mogą szybko wywołać problematyczne objawy. Zaczyna się od złego samopoczucia, które może być powiązane z niewielką gorączką. Temperatura często pozostaje w takim przedziale lub rośnie, dochodząc czasem do 39 stopni. Do tego dołączają się katar, kaszel, uczucie zatkanych dróg oddechowych, ból głowy i często ból gardła. Ponieważ jest to infekcja wirusowa, na szczęście nie trzeba leczyć przeziębienia antybiotykami. Bardzo często jednak konieczne jest zdecydowane działanie i wizyta u lekarza, zwłaszcza podczas ciąży. Lekarz oceni objawy i zaleci łagodne medykamenty lub wskaże kurację typu domowego, którą można będzie bezpiecznie stosować. Pozostając w domu i wykonując zalecenia specjalisty, przyszła mama będzie mogła szybko wrócić do zdrowia. Nie należy bagatelizować przeziębienia z uwagi na to, że nieleczone będzie trwało dłużej i do tego jest zaraźliwe dla innych osób.

Przeziębienie – objawy i jak je leczyć?

Jeśli pojawiły się objawy przeziębienia, dobrze jest działać szybko. Na początku jest większa szansa na pozbycie się większości przykrych objawów, na przykład zatkanego nosa. Może być konieczna wizyta u lekarza, który poprawnie zdiagnozuje przeziębienie – tego typu niejednoznaczne symptomy daje też np. grypa, a w jej przypadku leczenie jest nieco inne. Z uwagi na ciążę, nie zaleca się stosowania żadnych silnych leków, ale na szczęście te mniej silne również dają radę. Do tego warto wziąć pod uwagę szeroki zakres metod domowych. Oczywiście najważniejsze jest zapewnienie sobie wygody przez choćby kilka pierwszych dni. Najlepiej zostać w domu i się wygrzać, w miarę możliwości leżąc w łóżku. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, należy sięgnąć po herbatki ziołowe na przykład z lipy, imbiru czy czarnego bzu. Duża ilość napojów będzie optymalna z uwagi na gorączkę i możliwość popadnięcia w odwodnienie. Do napoju dodaje się np. cytrynę zawierającą dużą ilość witaminy C, a także miód. Wypicie gorącej herbaty o takim składzie pozwoli obniżyć temperaturę i oczyścić drogi oddechowe.
Inną z domowych, skutecznych receptur są syropy lub napary z cebuli oraz czosnku. Zapach tych preparatów nie jest może zbyt przyjemny, ale naprawdę dobrze działają. Warzywa te mają właściwości przeciwwirusowe, wzmacniają odporność, przez co organizm łatwiej radzi sobie ze zwalczeniem choroby. Oczyszczają też drogi oddechowe.
Jeśli dokucza gorączka i ból głowy, można przyjąć leki z paracetamolem (sam paracetamol jest bezpieczny w ciąży, ale z uwagi na możliwe inne składniki każdy produkt należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą).

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

przyczyny drgającej powieki
przyczyny cukrzycy u dzieci
objawy zakrzepicy

Jesteś zainteresowany reklamą?

objawy zakrzepicy