Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Lekarz wizyty domowe: jak zamówić wizytę lekarza do domu?

1 listopada 2020 Lekarz wizyty domowe

Do lekarza najczęściej udajemy się osobiście. Zdarza się jednak, że nie możemy go odwiedzić. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wizyta domowa, którą można zamówić obecnie nie tylko w ramach ubezpieczenia NFZ, ale również prywatnie.

Najczęściej lekarz wizyty domowe prowadzi w godzinach swojej pracy, ale niekiedy skorzystanie z jego pomocy możliwe jest też całodobowo. Wizyta wymaga wcześniejszego umówienia, dlatego też konieczne jest skontaktowanie się z ośrodkiem zdrowia, kliniką medyczną.

Kiedy można skorzystać z domowej wizyty lekarskiej?

Z wizyt domowych korzysta obecnie wielu pacjentów. Chociaż często kojarzone są one z seniorami, także można zamówić je dla dziecka, nastolatka.

Aby lekarz przyjechał do pacjenta na wizytę domową, muszą zostać spełnione odpowiednie wymogi. Są one jednak zróżnicowane i zależne od tego, czy wizyta ma odbyć się w ramach ubezpieczenia NFZ czy też prywatnie.

Wskazania do wizyty domowej lekarza:
– nagłe zachorowanie – gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia
– poważne schorzenia, które uniemożliwiają wizytę osobistą
– unieruchomienie pacjenta, na przykład po wypadku, na skutek choroby
– niepełnosprawność pacjenta

W przypadku wizyty w ramach NFZ lekarz może odmówić, gdy uzna, że stan pacjenta nie jest wystarczający do odbycia takiej wizyty. Łatwiej można z kolei zamówić lekarza prywatnie – w tym przypadku poza stanem pacjenta ważny jest też jego komfort, dlatego medycyna wyjazdowa dostępna jest na ogół łatwiej niż na NFZ. Przypadki odmów zdarzają się wtedy znacznie rzadziej.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli stan pacjenta jest bardzo poważny, konieczne jest zadzwonienie po pogotowie, które będzie mogło podjąć wówczas najszybszą interwencję.

Jaki lekarz może odwiedzić pacjenta w domu?

W większości przypadków pacjenta w domu odwiedza lekarz POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, inaczej lekarz rodzinny.

Także istnieje możliwość zamówienia pediatry – lekarza zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dziecięcych, a ponadto internisty, który koncentruje się w swojej praktyce na leczeniu chorób wewnętrznych różnych układów, między innymi oddechowego, pokarmowego.

Wizyty domowe – na NFZ czy prywatnie?

Wizyty domowe realizowane są w ramach NFZ, czyli dla pacjentów posiadających ubezpieczenie zdrowotne, ale również można skorzystać z nich w prywatnych placówkach medycznych.

Domowe wizyty lekarza na NFZ prowadzone są przez lokalne ośrodki zdrowia. Aby z nich skorzystać, należy zadzwonić do placówki, przedstawić problem i uzgodnić termin wizyty. Najczęściej odbywają się one w godzinach pracy przychodni.

Wizyty prywatne mogą odbywać się w ramach prywatnego abonamentu medycznego – wtedy nie trzeba płacić za nie dodatkowo. Również mogą zamówić je pacjenci, którzy nie posiadają wykupionej usługi tego typu – wtedy za dojazd lekarza należy zapłacić z własnej kieszeni. Zwykle jest to koszt od 150 do 250 złotych.

Zatem wtedy, gdy konieczny jest lekarz wizyty domowe to jedna z opcji. Można skorzystać z nich nie tylko w ramach NFZ – medycynę wyjazdową prowadzą także prywatne ośrodki medyczne w całym kraju.

znaki nakazu

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dobry sklep ze środkami ochrony roślin
niezawodna ochrona
znaki nakazu

Jesteś zainteresowany reklamą?

znaki nakazu