Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Lekarz wizyty domowe: jak zamówić wizytę lekarza do domu?

1 listopada 2020 Lekarz wizyty domowe


Do lekarza najczęściej udajemy się osobiście. Zdarza się jednak, że nie możemy go odwiedzić. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wizyta domowa, którą można zamówić obecnie nie tylko w ramach ubezpieczenia NFZ, ale również prywatnie.

Najczęściej lekarz wizyty domowe prowadzi w godzinach swojej pracy, ale niekiedy skorzystanie z jego pomocy możliwe jest też całodobowo. Wizyta wymaga wcześniejszego umówienia, dlatego też konieczne jest skontaktowanie się z ośrodkiem zdrowia, kliniką medyczną.

Kiedy można skorzystać z domowej wizyty lekarskiej?

Z wizyt domowych korzysta obecnie wielu pacjentów. Chociaż często kojarzone są one z seniorami, także można zamówić je dla dziecka, nastolatka.

Aby lekarz przyjechał do pacjenta na wizytę domową, muszą zostać spełnione odpowiednie wymogi. Są one jednak zróżnicowane i zależne od tego, czy wizyta ma odbyć się w ramach ubezpieczenia NFZ czy też prywatnie.

Wskazania do wizyty domowej lekarza:
– nagłe zachorowanie – gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia
– poważne schorzenia, które uniemożliwiają wizytę osobistą
– unieruchomienie pacjenta, na przykład po wypadku, na skutek choroby
– niepełnosprawność pacjenta

W przypadku wizyty w ramach NFZ lekarz może odmówić, gdy uzna, że stan pacjenta nie jest wystarczający do odbycia takiej wizyty. Łatwiej można z kolei zamówić lekarza prywatnie – w tym przypadku poza stanem pacjenta ważny jest też jego komfort, dlatego medycyna wyjazdowa dostępna jest na ogół łatwiej niż na NFZ. Przypadki odmów zdarzają się wtedy znacznie rzadziej.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli stan pacjenta jest bardzo poważny, konieczne jest zadzwonienie po pogotowie, które będzie mogło podjąć wówczas najszybszą interwencję.

Jaki lekarz może odwiedzić pacjenta w domu?

W większości przypadków pacjenta w domu odwiedza lekarz POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, inaczej lekarz rodzinny.

Także istnieje możliwość zamówienia pediatry – lekarza zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń dziecięcych, a ponadto internisty, który koncentruje się w swojej praktyce na leczeniu chorób wewnętrznych różnych układów, między innymi oddechowego, pokarmowego.

Wizyty domowe – na NFZ czy prywatnie?

Wizyty domowe realizowane są w ramach NFZ, czyli dla pacjentów posiadających ubezpieczenie zdrowotne, ale również można skorzystać z nich w prywatnych placówkach medycznych.

Domowe wizyty lekarza na NFZ prowadzone są przez lokalne ośrodki zdrowia. Aby z nich skorzystać, należy zadzwonić do placówki, przedstawić problem i uzgodnić termin wizyty. Najczęściej odbywają się one w godzinach pracy przychodni.

Wizyty prywatne mogą odbywać się w ramach prywatnego abonamentu medycznego – wtedy nie trzeba płacić za nie dodatkowo. Również mogą zamówić je pacjenci, którzy nie posiadają wykupionej usługi tego typu – wtedy za dojazd lekarza należy zapłacić z własnej kieszeni. Zwykle jest to koszt od 150 do 250 złotych.

Zatem wtedy, gdy konieczny jest lekarz wizyty domowe to jedna z opcji. Można skorzystać z nich nie tylko w ramach NFZ – medycynę wyjazdową prowadzą także prywatne ośrodki medyczne w całym kraju.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie akcesoria są niezbędne dla ucznia
Implanty zębów czy licówki
Dobry sklep ze środkami ochrony roślin

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dobry sklep ze środkami ochrony roślin