zielonyblog.com.pl

zielonyblog.pl – biznes, zakupy, uroda, zdrowie, lifestyle

Jak ustalić podział obowiązków w domu
Lifestyle

Jak ustalić podział obowiązków w domu, który zadowoli wszystkich domowników?

Podział obowiązków w domu to temat rzeka. Zwolenników tradycyjnego rozwiązania nadal jest bardzo wielu, ale coraz więcej osób dąży do nowych rozwiązań. Jak zadbać o harmonię w domu?

Klasycznie czy nowocześnie?

Podział obowiązków w domu to temat, o którym można dyskutować godzinami. Jest to również temat zapalny w wielu rozmowach, gdyż duża część społeczeństwa nadal opowiada się za klasycznym podziałem obowiązków, gdzie to kobieta w większej części sprawuje kontrolę nad domem.

Faktem jest, że coraz więcej kobiet pracuje zawodowo w pełnym wymiarze godzin. Pogodzenie pracy z wykonywaniem wszystkich obowiązków domowych to zadanie trudne, a nawet można powiedzieć, że niewykonalne.

Zadbanie o dom, dzieci oraz realizacja życia zawodowego pochłania bardzo dużo energii oraz czasu. Nadal jednak wiele kobiet stara się dbać o dom tak, jak robiły to nasze mamy i babcie. W tej sytuacji podział obowiązków w domu jest jasny. Kobieta robi wszystko, co jest do zrobienia w domu, a mężczyzna jest głównym żywicielem rodziny. Czy to nadal się sprawdza?

Rozmowa – szansa na sukces

Wśród młodych kobiet coraz częściej panuje przekonanie, że obowiązki powinny być równo podzielone na oboje partnerów. Założenie jest proste – razem żyjemy, pracujemy, razem dbamy o nasz dom.

Warto ustalić podział obowiązków w domu wynikający z upodobań. Czasami ktoś lubi zmywać, a nie lubi gotować, druga osoba świetnie czuje się w kuchni, ale nie znosi prasowania. Warto wziąć to pod uwagę i tak podzielić obowiązki domowe, by nie były one bardzo mocno uciążliwe.

Zestawienie obowiązków domowych zgodnie z preferencjami sprawi, że prace domowe staną się przyjemniejsze, będzie łatwiej zabrać się za ich zrobienie. Będą też lepiej wykonane, gdyż zawsze przykładamy się bardziej do rzeczy, które lubimy robić, niż tych znienawidzonych.

A co zrobić z pracami domowymi, których nikt nie lubi? W końcu samo nic się nie zrobi. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szczera rozmowa i uczciwy podział obowiązków, które i tak muszą być wykonane.

Podział obowiązków w domu, który oparty jest na uzgodnieniach oraz konsultacjach może nie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż czasami w życiu szukamy ułatwień i to jest idealny moment, by próbować wymigiwać się od nielubianych obowiązków. Jest to jednak jedyne rozwiązanie, które może zapewnić uczciwe rozwiązanie problemu.

Zadbanie o dom wspólnymi siłami musi być poparte rozmowami oraz ustaleniami, które mają na celu osiągnięcie kompromisu. Warto również pamiętać, że nie tylko rodzice są od dbania o dom. Warto w domowe obowiązki wdrożyć dzieci, które już od najmłodszych lat muszą wiedzieć, że w domu nic samo się nie robi.

Dzieci bardzo chętnie wykonują prace domowe, gdy tylko zostaną do tego dobrze zmotywowane. Jednym ze sposobów jest przydzielenie dziecku trudnego zadania. Zawsze jednak musi być to zadanie, które dziecko jest w stanie wykonać. Dzieci czują się w takiej sytuacji doroślejsze i potrzebne, co jest bardzo motywujące.

Podział obowiązków w domu nie musi być trudny. Trzeba tylko dobrze zastanowić się, kto co potrafi i lubi wykonywać i takie prace mu przydzielić. W sytuacjach spornych zawsze pomaga szczera rozmowa, która jest podstawą dobrych kontaktów w rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.