Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak obniżyć ciśnienie – naturalne sposoby

21 lutego 2022 sposoby na walkę z nadciśnieniem tętniczym

Wysokie ciśnienie jest niebezpieczne zarówno jako bieżący objaw, jak i w rozpatrywaniu długofalowym. Jeśli występuje co pewien czas, wymaga podjęcia starań związanych z obniżeniem go do bezpiecznego poziomu. Trzeba być pod kontrolą lekarza specjalisty i często przyjmować odpowiednie leki. Istnieją też domowe, naturalne sposoby na osiągnięcie niższego ciśnienia. Warto je znać i z nich korzystać, zwłaszcza w aspekcie profilaktycznym oraz w nagłych przypadkach, gdy nie ma innej możliwości.

Kiedy można stosować naturalne środki? Kiedy trzeba sięgnąć po leki?

Skłonność do nadciśnienia wynika przeważnie z istnienia pewnych poważniejszych czynników, np. chorób serca. Przy założeniu, że główna choroba jest stale pod kontrolą lekarza i jest właściwie leczona, można posługiwać się naturalnymi metodami w celu zbicia ciśnienia do bezpiecznego poziomu. Są to łagodne, nieinwazyjne sposoby, możliwe do stosowania profilaktycznie, nawet jeśli ciśnienie przez dłuższy czas mieści się w normie.
Ważne jest to, by stale monitorować swoje zdrowie i mierzyć ciśnienie. Jeśli nie uda się zachować odpowiednio niskiego ciśnienia i mimo stosowania metod będzie ono rosło lub nagle dojdzie do znacznego skoku, nie można poprzestać na metodach domowych. Dlatego warto mieć pod ręką skutecznie działający lek na takie nagłe przypadki oraz telefon do lekarza prowadzącego. Wysokie ciśnienie przekraczające określoną granicę może być traktowane jako sytuacja zagrożenia życia.

Rozsądne metody niefarmakologiczne, czyli jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Jednym z prostych sposobów na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi jest ruch. Nadciśnienie bywa typowe dla osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia, dlatego też odrobina ruchu na pewno zadziała korzystnie. Niekoniecznie trzeba od razu ćwiczyć i brać udział w rozgrywkach sportowych. Bardzo skutecznie działa zwykły spacer i warto spacerować regularnie. Należy iść szybkim, żwawym krokiem i pamiętać o prawidłowym oddychaniu. Na początku spacery powinny być krótkie, żeby wpłynęły korzystnie na pracę serca, ale nie stanowiły większego obciążenia. Później można stopniowo zwiększać codzienny dystans.

Jak obniżyć ciśnienie


Duże znaczenie ma odpowiednio skonstruowana dieta. Powinna być lekka i różnorodna, ale bardzo istotne są też występujące w niej składniki odżywcze. Warto wybierać te produkty, w których znajduje się duża ilość potasu – to szczególnie istotne przy chorobach serca, bo ich leczenie często wymaga przyjmowania preparatów moczopędnych i potas jest wypłukiwany z organizmu. Polecane są np. pomidory, banany.
Nałogi, takie jak palenie papierosów czy picie alkoholu, są bardzo szkodliwe dla zdrowia i mogą być szczególnie problematyczne przy skłonności do nadciśnienia. Rzucenie palenia i zaprzestanie picia choćby piwa pomoże utrzymać ciśnienie na zdrowym poziomie. Nie jest to łatwe, ale warto spróbować. W razie dużych trudności należy wspomagać się zdrowymi przekąskami lub np. wykorzystać specjalną gumę do żucia. Można też poprosić lekarza o jakieś przydatne wskazówki.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie akcesoria są niezbędne dla ucznia
Implanty zębów czy licówki
Dobry sklep ze środkami ochrony roślin

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dobry sklep ze środkami ochrony roślin