Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie są przyczyny cukrzycy u dzieci?

17 grudnia 2020 przyczyny cukrzycy u dzieci


Wśród różnego rodzaju chorób, które bezpośrednio mogą dotknąć dzieci, można wymienić cukrzycę. Jest to jedna z chorób metabolicznych, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może być bardzo groźna dla dziecka, ponieważ powoduje uszkodzenie wielu narządów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Objawy cukrzycy u dzieci

Cukrzyca to choroba, która może się objawiać u dzieci bardzo różnie. Wśród najczęściej występujących objawów tego schorzenia można wymienić w szczególności wielomocz, wzmożone pragnienie, a także osłabienie lub wzmocnienie apetytu oraz spadek masy ciała. Dzięki tak charakterystycznym objawom lekarz może podejrzewać u swojego pacjenta cukrzycę. Oprócz tego może się również pojawić senność i osłabienie, a także zaburzenia widzenia oraz bóle mięśniowe. Z całą pewnością są to bardzo niekorzystne objawy, których najlepiej unikać.

Cukrzyca u dzieci przyczyny

Wśród głównych przyczyn występowania cukrzycy u dzieci można przede wszystkim wymienić pewne zaburzenia w wydzielaniu oraz działaniu takiego hormonu jak insulina. Produkowany jest on przez komórki trzustki i w korzystny sposób wpływa na obniżenie się poziomu glukozy we krwi. W przypadku występowania takiej choroby jak cukrzyca mechanizm wydzielania lub działania insuliny zawodzi. Dlatego też może pojawić się szereg niekorzystnych objawów, które mogą nawet zagrażać życiu dziecka.

Cukrzyca typu 1

Wśród różnych rodzajów cukrzycy można przede wszystkim wymienić cukrzycę typu 1. Jest ona bardzo częsta u dzieci w różnym wieku. W tym przypadku komórki trzustki nie produkują odpowiedniej ilości insuliny, co jest bardzo problematyczne. Cukrzyca typu 1 to choroba, która jest uwarunkowana genetycznie i najczęściej występuje właśnie u najmłodszych osób. Jednak tego rodzaju schorzenie może się rozwinąć u osób w różnym wieku, nawet starszych. Warto o tym pamiętać podczas ukazania się nieprawidłowych objawów.

Cukrzyca typu 2

Kolejnym rodzajem cukrzycy, która może wystąpić u dzieci jest cukrzyca typu 2. Tego rodzaju schorzenie występuje, gdy tkanki w organizmie są niewrażliwe na działanie insuliny. Jednak cukrzyca typu drugiego jest stosunkowo rzadko spotykana u dzieci, a częściej u dorosłych. Tego rodzaju schorzenie w dużej mierze związane jest ze stylem życia danej osoby i ma na nie wpływ przede wszystkim stosowana dieta, ale także wykonywana na co dzień aktywność fizyczna.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać cukrzycę u swojego dziecka. Jednak nie jest to tak proste zadanie, jak się na początku wydaje. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie pojawiają się pewne objawy chorobowe, które mogą oznaczać właśnie cukrzycę. Jeśli występują to warto skonsultować się z lekarzem, a także wykonać odpowiednie badania. W obecnych czasach wykonanie badań jest wystarczającym działaniem do stwierdzenia cukrzycy, dlatego nie warto ich unikać. Dzięki temu będzie się miało większą pewność, czy dziecko cierpi na takie schorzenie jak cukrzyca czy też nie.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

przyczyny drgającej powieki
przyczyny cukrzycy u dzieci
objawy zakrzepicy

Jesteś zainteresowany reklamą?

objawy zakrzepicy