Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jakie dokumenty trzeba poznać przed zakupem mieszkania?

19 grudnia 2020 dokumenty przed zakupem mieszkania


Kupno mieszkanie to zawsze duże wydarzenie w rodzinie. Jest to również bardzo poważna inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. Jak dobrze się zabezpieczyć, by bez nerwów kupić mieszkanie? Jakie dokumenty trzeba przeanalizować przed przystąpieniem do umowy przedwstępnej?

Od czego zacząć?

Dokładne przyjrzenie się stanowi prawnemu nieruchomości jest konieczne, by bezpiecznie przejść przez formalności zakupu mieszkania.

Kupno mieszkania dokumenty podstawowe, z którymi należy dokładnie się zapoznać, to przede wszystkim księga wieczysta. Trzeba wiedzieć, że nie każde mieszkanie ma założoną księgę wieczystą. Dotyczy to mieszkań, które mają status własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Co to znaczy dla kupującego?

Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu to mieszkanie, które należy sprawdzić w spółdzielni mieszkaniowej. Tam dowiemy się, czy mieszkanie nie jest zadłużone, jakie są plany remontowe spółdzielni oraz jaki jest przewidywany czynsz na następny rok.

Sprawdzając mieszkanie, które jest odrębną nieruchomością należy udać się do sądu wieczysto- księgowego lub zrobić to online. Właściciele nieruchomości ma numer księgi wieczystej. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest w stanie jej udostępnić możemy go znaleźć w akcie notarialnym kupna mieszkania, wydziale geodezji lub na nieoficjalnych, płatnych stronach w internecie.

Co jest w księdze wieczystej?

Najważniejsze informacje o mieszkaniu znajdują się w księdze wieczystej. Kupno mieszkania dokumenty kw poinformują inwestora, kto jest właścicielem nieruchomości, a także ilu jest właścicieli.

Jest to informacja, która ma ogromne znaczenie, gdyż nie zawsze właściciele są zgodni co do decyzji sprzedaży nieruchomości.

W dziale III kw kupujący znajdzie informacje o obciążeniach, które ciążą na mieszkaniu. Służebności, ograniczenia oraz roszczenia są tu umieszczone. Dział IV kw to informacje o zaciągniętym kredycie hipotecznym, który obciąża nieruchomość. Chcąc poznać aktualny stan zadłużenia należy zapoznać się z dokumentami bankowymi.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o mieszkaniu przed jego zakupem?

Bardzo ważna jest informacja o ilości zameldowanych w lokalu osób. Kupno mieszkania dokumenty o zameldowanych osobach uzyska kupujący w Urzędzie Miasta. Jest to dokument, który warto uzyskać od sprzedającego dopiero tuż przed aktem notarialnym. Dzięki temu nieuczciwy zbywca nie będzie mógł zameldować później żadnej osoby.

Kolejną, bardzo ważną dla kupującego informacją, jest stan aktualnych opłat eksploatacyjnych, które odprowadzane są do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Aktualne dane o zadłużeniu muszą być potwierdzone dokumentem ze spółdzielni lub od administratora nieruchomości. Jest to dokumenty, który uchroni kupującego przed spłatą zadłużenia spowodowanego przez poprzednich właścicieli.

Kupując mieszkanie w starym budownictwie warto dowiedzieć się, czy budynek nie jest w rejestrze zabytków. Kupno mieszkania dokumenty można uzyskać w ewidencji zabytków. Trzeba wiedzieć, że budynki znajdujące się pod kuratelą konserwatora mają bardzo specyficzne wymagania dotyczące remontów. Może się okazać, że remont mieszkania jest bardzo kosztowny lub wręcz niemożliwy do wykonania.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Donice z terakoty
Co warto wiedzieć na temat kompresora tłokowego 50l
Kinkiety zewnętrzne

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kinkiety zewnętrzne