Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć na temat kompresora tłokowego 50l?

31 maja 2021 Co warto wiedzieć na temat kompresora tłokowego 50l

Sprężarki tłokowe to urządzenia służące do sprężania powietrza i innych gazów. Kompresor tłokowy jest jednym z typów sprężarki. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych urządzeń. Sprężarki potrzebne są zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w małych firmach (możemy spotkać je zarówno w serwisach samochodowych jak i w gabinecie dentystycznym). Warto zatem zrozumieć mechanizm działania tych urządzeń, poznać ich największe zalety oraz wiedzieć, jaki rodzaj kompresora będzie najlepszy w danej branży.

Mechanizm działania kompresora tłokowego

Kompresor tłokowy 50l jest najczęściej spotykanym na rynku modelem. Najistotniejszymi elementami tego urządzenia są:

  • korpus cylindra,
  • głowica z zewnętrznymi zaworami,
  • układ korbowy – tworzą go wał korbowy i korbowód,  
  • tłok.

Najważniejszym komponentem sprężarki jest jej cylinder – od jego wymiarów (określanych jako objętość kompresora) oraz od sprężu (skoku tłoka, czyli stosunku ciśnienia tłoczonego do ssawnego) zależy wydajność urządzenia.

Mechanizm działania tych urządzeń polega na: zassaniu określonej objętości powietrza z otoczenia, którego ilość jest następnie zmniejszana poprzez posuwiste ruch tłoka w cylindrze. Tłok może wykonywać swoją pracę, dzięki sile pochodzącej z podłączonego do niego korbowodu.

Zastosowanie sprężarek tłokowych olejowych i bezolejowych

Sprężarki tłokowe są niezbędnymi narzędziami w wielu zakałach pracy. Wśród kompresorów tłokowych 50l możemy wyróżnić:

  • jednotłokowe o napędzie bezpośrednim – wydajność efektywnego powietrza w granicach 100 – 160l,
  • dwutłokowe o napędzie bezpośrednim – wydajność od 260 do 320l efektywnego powietrza,
  • o napędzie pasowym (zasilane za pomocą różnych pomp i silników).

Ponadto sprężarki tłokowe mogą występować w wersji olejowej i bezolejowej.

Zaletą kompresorów tłokowych bezolejowych jest to, że powietrze, które dostarczają, jest wolne od cząsteczek oleju, dlatego urządzenia te wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym lub gabinetach dentystycznych i protetycznych. Ten rodzaj urządzeń ma mniejszą wydajność niż jego odpowiednik olejowy, dlatego dedykowany jest osobom prywatnym, które niezbyt często potrzebują z niego korzystać.

Kompresory olejowe tłokowe są wydajne, mało awaryjne i tańsze niż te bezolejowe. Przeznaczone są do częstego używania, dobrze sprawdzają się w zakładach przemysłowych i warsztatach lakierniczych, samochodowych, ślusarskich, serwisach ogumienia. Urządzenia olejowe mają zastosowanie także w obsłudze linii technologicznych w fabrykach oraz w narzędziach pneumatycznych (takich jak: piaskarki, obrabiarki, szlifierki).

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor tłokowy 50l

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: jak często będzie pracować sprężarka? Czy potrzebna jest wersja mobilna, czy stacjonarna? Czy praca kompresora będzie wykonywana na otwartej przestrzeni, czy w zamkniętym pomieszczeniu?

Jeżeli potrzebujemy urządzenia tylko do pracy sporadycznie, najlepszym rozwiązaniem będzie model o napędzie bezpośrednim. Jeśli zależy nam na sprężarce, którą będzie można łatwo przetransportować i która będzie często używana, warto wybrać model zasilany za pomocą przekładni pasowej.

Ważną cechą sprężarek tłokowych jest to, że nie są dostosowane do pracy ciągłej. Zalecany stosunek pracy do „odpoczynku” wynosi 50/50 lub 70/30. Wybierając konkretny model kompresora tłokowego, warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Konserwacja urządzeń tłokowych

Sprężarka tłokowa jest urządzeniem, o które trzeba regularnie dbać. Jeżeli chodzi o kompresory bezolejowe, należy pamiętać o wymianie tłoka co około 40 godzin roboczych (taka jest żywotność tego elementu konstrukcyjnego). Warto też systematycznie czyścić maszynę po pracy i kontrolować stan techniczny poszczególnych jej komponentów.

Sprężarki tłokowe olejowe są nieco droższe w użytkowaniu. Olej należy wymieniać co 30 – 50 godzin pracy – dzięki temu uchronimy tłok i cylinder przed zbyt szybkim zużyciem. Obowiązkowe jest także sprawdzanie i czyszczenie urządzenia przed każdym użyciem.

Na rynku jest wiele różnorodnych kompresorów tłokowych 50l. Sprężarka tłokowa jest narzędziem bardzo potrzebnym w wielu branżach, nawet jeżeli nie jest wykorzystywana codziennie. Bogactwo oferowanych modeli tego urządzenia sprawia, że każdy znajdzie taki kompresor, który najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Donice z terakoty
Co warto wiedzieć na temat kompresora tłokowego 50l
Kinkiety zewnętrzne

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kinkiety zewnętrzne