Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Niedobór żelaza – sprawdź jak temu zapobiec

21 lutego 2022 dbanie o organizm

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem wspomagającym pracę układu krwionośnego i nerwowego organizmu człowieka. Również jest ono ważne dla skóry, włosów i paznokci. Niedobory żelaza prowadzą do anemii, czyli niedokrwistości.

Niedobór żelaza – jakie daje objawy?

Gdy w organizmie brakuje właściwej ilości żelaza, wówczas pojawia się szereg niekorzystnych objawów. Są one wywołane anemią, czyli niedoborem krwinek czerwonych.

Na anemię w większym stopniu narażone są kobiety, zwłaszcza w czasie miesiączki, gdy dochodzi do utraty krwi. Także niedobory żelaza i niedokrwistość często pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, w okresie ciąży i laktacji oraz u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Również do anemii może dojść na skutek przetoczenia krwi, urazów.

Objawy anemii:
– osłabienie, zmęczenie
– sucha, szorstka skóra
– pękanie kącików ust
– łamliwe, wypadające włosy
– kruche paznokcie
– pogorszenie koncentracji
– przyspieszone bicie serca
– zawroty i bóle głowy

Poziom żelaza można sprawdzić za pomocą badań krwi. Poza oznaczeniem żelaza można także wykonać badanie ferrytyny, czyli zmagazynowanego żelaza w organizmie.

Co obniża poziom żelaza z organizmie?

Do nadmiernej utarty żelaza może dochodzić wtedy, gdy dieta zawiera substancje powodujące jego szybsze wypłukiwanie. Co wypłukuje żelazo z organizmu?

Do wypłukiwania żelaza przyczyniają się:
– czarna herbata
– zielona herbata
– kawa
– napoje gazowane

Warto także wskazać, że nieprawidłowe wchłanianie żelaza jest częste u osób z celiakią, zapaleniami jelit, przy diecie ubogiej w białko, zawierającej duże ilości szczawianów, fosforanów. Lepsze wchłanianie żelaza zapewnia za to witamina C.

Jak zapobiegać niedoborom żelaza?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się anemii, konieczne jest w pierwszej kolejności przestrzeganie zasad zbilansowanej diety, a także zapobieganie obniżania jego poziomu – wypłukiwania z organizmu.

Także u osób z niedoborami żelaza i zagrożonych ich występowaniem wskazane jest stosowanie suplementów diety, które można kupić również bez recepty.

W jakich produktach znajduje się żelazo?

Żelazo znajduje się w różnych produktach spożywczych – nie tylko tych pochodzenia zwierzęcego.

Wśród głównych źródeł żelaza znajdują się:
– mięso i podroby, w tym wątróbka
– warzywa jak buraki, botwinka, sałata, brokuły, pomidory
– rośliny strączkowe jak soczewica, ciecierzyca
– owoce jak jabłka, śliwki, poziomki, morele
– suszone owoce jak daktyle, figi, rodzynki
– orzechy jak orzechy laskowe, migdały, pistacje
– produkty pełnoziarniste, płatki owsiane
– kakao i czekolada
– pestki dyni

Zatem właściwa dieta jest w stanie zredukować ryzyko anemii i zadbać o prawidłowe działanie całego organizmu. Zdarza się jednak, że to za mało, dlatego wtedy konieczne jest skorzystanie z suplementów diety.

Niedobór żelaza

Jak suplementować żelazo?

W aptekach można znaleźć pełną paletę różnych suplementów diety z żelazem. Są one dostępne również bez recepty.

Najczęściej suplementy diety z żelazem zawierają w składzie witaminę C, która poprawia jego wchłanianie. Dostępne są też złożone kompleksy, w których znajdują się witaminy z grupy B.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Implanty zębów czy licówki
Dobry sklep ze środkami ochrony roślin
niezawodna ochrona

Jesteś zainteresowany reklamą?

niezawodna ochrona