Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Niedobór żelaza – sprawdź jak temu zapobiec

21 lutego 2022 dbanie o organizm

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem wspomagającym pracę układu krwionośnego i nerwowego organizmu człowieka. Również jest ono ważne dla skóry, włosów i paznokci. Niedobory żelaza prowadzą do anemii, czyli niedokrwistości.

Niedobór żelaza – jakie daje objawy?

Gdy w organizmie brakuje właściwej ilości żelaza, wówczas pojawia się szereg niekorzystnych objawów. Są one wywołane anemią, czyli niedoborem krwinek czerwonych.

Na anemię w większym stopniu narażone są kobiety, zwłaszcza w czasie miesiączki, gdy dochodzi do utraty krwi. Także niedobory żelaza i niedokrwistość często pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, w okresie ciąży i laktacji oraz u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Również do anemii może dojść na skutek przetoczenia krwi, urazów.

Objawy anemii:
– osłabienie, zmęczenie
– sucha, szorstka skóra
– pękanie kącików ust
– łamliwe, wypadające włosy
– kruche paznokcie
– pogorszenie koncentracji
– przyspieszone bicie serca
– zawroty i bóle głowy

Poziom żelaza można sprawdzić za pomocą badań krwi. Poza oznaczeniem żelaza można także wykonać badanie ferrytyny, czyli zmagazynowanego żelaza w organizmie.

Co obniża poziom żelaza z organizmie?

Do nadmiernej utarty żelaza może dochodzić wtedy, gdy dieta zawiera substancje powodujące jego szybsze wypłukiwanie. Co wypłukuje żelazo z organizmu?

Do wypłukiwania żelaza przyczyniają się:
– czarna herbata
– zielona herbata
– kawa
– napoje gazowane

Warto także wskazać, że nieprawidłowe wchłanianie żelaza jest częste u osób z celiakią, zapaleniami jelit, przy diecie ubogiej w białko, zawierającej duże ilości szczawianów, fosforanów. Lepsze wchłanianie żelaza zapewnia za to witamina C.

Jak zapobiegać niedoborom żelaza?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się anemii, konieczne jest w pierwszej kolejności przestrzeganie zasad zbilansowanej diety, a także zapobieganie obniżania jego poziomu – wypłukiwania z organizmu.

Także u osób z niedoborami żelaza i zagrożonych ich występowaniem wskazane jest stosowanie suplementów diety, które można kupić również bez recepty.

W jakich produktach znajduje się żelazo?

Żelazo znajduje się w różnych produktach spożywczych – nie tylko tych pochodzenia zwierzęcego.

Wśród głównych źródeł żelaza znajdują się:
– mięso i podroby, w tym wątróbka
– warzywa jak buraki, botwinka, sałata, brokuły, pomidory
– rośliny strączkowe jak soczewica, ciecierzyca
– owoce jak jabłka, śliwki, poziomki, morele
– suszone owoce jak daktyle, figi, rodzynki
– orzechy jak orzechy laskowe, migdały, pistacje
– produkty pełnoziarniste, płatki owsiane
– kakao i czekolada
– pestki dyni

Zatem właściwa dieta jest w stanie zredukować ryzyko anemii i zadbać o prawidłowe działanie całego organizmu. Zdarza się jednak, że to za mało, dlatego wtedy konieczne jest skorzystanie z suplementów diety.

Niedobór żelaza

Jak suplementować żelazo?

W aptekach można znaleźć pełną paletę różnych suplementów diety z żelazem. Są one dostępne również bez recepty.

Najczęściej suplementy diety z żelazem zawierają w składzie witaminę C, która poprawia jego wchłanianie. Dostępne są też złożone kompleksy, w których znajdują się witaminy z grupy B.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie akcesoria są niezbędne dla ucznia
Implanty zębów czy licówki
Dobry sklep ze środkami ochrony roślin

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dobry sklep ze środkami ochrony roślin