Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Ile trwa urlop w przypadku pracy na pół etatu?

6 stycznia 2021 urlop w pracy


W obecnych czasach w Polsce pracę można wykonywać na bardzo wiele różnych sposobów. Wśród nich można wymienić możliwość pracy zarówno na cały etat, jak i na jego część. Wiele osób zastanawia się, ile trwa urlop podczas pracy w niepełnym wymiarze. Warto się tego dowiedzieć.

Urlop wypoczynkowy

Każdemu pracownikowi, niezależnie od części etatu, na jakiej pracuje, przysługuje odpowiednia ilość urlopu w każdym roku kalendarzowym. Urlop dla pracownika, który pracuje w niepełnym wymiarze godzin liczony jest wprost proporcjonalnie do przepracowanego przez niego czasu. W tym przypadku warto również uwzględnić staż pracy. W przypadku stażu pracy krótszego niż dziesięć lat pracownikowi przysługuje dwadzieścia dni urlopu. Natomiast w przypadku stażu pracy dłuższego niż dziesięć lat każdemu przysługuje dwadzieścia sześć dni urlopu. W przypadku pracy na część etatu powinno się pomnożyć wymiar etatu przez pełny wymiar urlopu.

Wykorzystanie urlopu

Urlop na pół etatu powinien być w odpowiedni sposób wykorzystany przez pracownika, podobnie jak każdy inny urlop. Urlop powinien być przede wszystkim udzielany w te dni, które są dniami pracującymi dla danego pracownika. Powinno się go jednak przyznawać w wymiarze godzinowym, w zależności od wymiaru pracy pracującej osoby. Jeden dzień standardowo udzielanego urlopu to osiem godzin pracy. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania grafików pracy.

Zmiana etatu a urlop

Podczas pracy wykonywanej przez danego pracownika w ciągu roku kalendarzowego może również nastąpić zmiana wymiaru etatu, która także ma wpływ na ilość dni urlopu, jakie przysługują osobie pracującej. W przepisach nie znajdują się żadne konkretne informacje dotyczące tego aspektu, jednak obecnie stwierdza się, że wymiar urlopu powinien zostać ponownie przeliczony. Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo, ile urlopu może wykorzystać pracująca osoba po zmianie etatu.

Pierwszy urlop

Bardzo istotną kwestią jest posiadanie prawa do pierwszego urlopu przez osobę, która na co dzień wykonuje swoje obowiązki zawodowe. Powszechnie przyjmuje się, że urlop udzielany jest wprost proporcjonalnie do ilości miesięcy przepracowanych przez daną osobę u konkretnego pracodawcy. W przypadku posiadania jedynie części etatu te zasady również obowiązują, niezależnie od tego, jaki etat się posiada. Dlatego warto pamiętać o tym, że urlop udzielany jest wprost proporcjonalnie po przepracowanych miesiącach, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia.

Rozwiązanie umowy o pracę

Podobnie jak każda inna umowa, umowa o pracę zawarta z pracownikiem w niepełnym wymiarze czasu również może zostać rozwiązana w trakcie trwania roku kalendarzowego. Podczas wyliczania wymiaru urlopu stosuje się zasadę wprost proporcjonalną, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich pracowników, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Wymiar urlopu odnosi się do czasu trwania zatrudnienia, dlatego należy na to zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będzie wiadomo, ile urlopu należy się osobie, której umowa o pracę zostaje rozwiązana.

Redakcja zielonyblog.com.pl

Zespół pasjonatów, którzy regularnie publikują inspirujące artykuły z zakresu domu i ogrodu, mody i urody, zdrowia, podróży, pracy oraz lifestyle'u. Nasze treści są bogate w praktyczne porady, ciekawe wywiady oraz recenzje produktów, które pomagają czytelnikom w prowadzeniu bardziej zrównoważonego i harmonijnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kule transportowe a ergonomia pracy
urlop w pracy

Jesteś zainteresowany reklamą?

urlop w pracy