zielonyblog.com.pl

zielonyblog.pl – biznes, zakupy, uroda, zdrowie, lifestyle

dieta bez laktozy
Lifestyle

Na czym polega dieta bez laktozy?

W ostatnich latach bardzo często stało się stosowanie diety bez laktozy. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w przypadku posiadania nietolerancji na laktozę, która jest bardzo problematycznym problemem zdrowotnym. Wiele osób zastanawia się nad taką kwestią jak: dieta bez laktozy co jeść? Warto się tego dowiedzieć.

Zasady diety bez laktozy

Dieta bez laktozy nie jest wcale tak skomplikowana jak to się na początku wydaje. Jednak podczas jej stosowania warto przestrzegać pewnych uniwersalnych zasad, dzięki którym przestrzeganie diety będzie w pełni efektywne oraz skuteczne. Laktoza jest przede wszystkim składnikiem produktów mlecznych. Zawarta jest w nich w zróżnicowanych ilościach. Od rodzaju schorzenia zależy wykluczenie ze swojej diety konkretnych produktów, dlatego warto na to zwrócić szczególną uwagę. Nietolerancja laktozy może być zarówno nabyta, jak i wtórna.

Dozwolone produkty

W przypadku stosowania diety bez laktozy można spożywać bardzo wiele produktów. U każdego człowieka powinno się ustalić indywidualny limit laktozy, jakie może być przez niego spożywany w codziennej diecie. Dzięki temu z całą pewnością negatywne objawy nie będą się pojawiały. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć również bardzo wiele nabiału bez laktozy, a także produktów ze zmniejszoną ilością laktozy. Będą one bardzo dobrym rozwiązaniem podczas stosowania tego rodzaju diety, dlatego warto je wziąć po swoją uwagę.

Objawy nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy to problem zdrowotny, który objawia się pewnymi konkretnymi objawami. Są one w szczególności związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dlatego wśród nich w szczególności można wymienić bóle brzucha, wzdęcia czy też niestrawność. W aptece można dostać specjalne preparaty, które w korzystny sposób będą wspomagały trawienie laktozy. Warto z nich korzystać w przypadku pojawiania się silnych dolegliwości, które uprzykrzają życie.

Czym zastąpić mleko?

Wśród głównych produktów, które posiadają w swoim składzie laktozę można wymienić przede wszystkim mleko. Wiele osób zastanawia się, czym można je zastąpić w swojej codziennej diecie. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć bardzo wiele zamienników mleka, dlatego warto się zastanowić nad ich stosowaniem. Przede wszystkim są to różnego rodzaju napoje roślinne. Są one produkowane na przykład z migdałów, soi czy też owsa. Będzie to smaczna alternatywa dla mleka w codziennej diecie.

Ukryta laktoza

W różnych produktach spożywczych może się również znajdować ukryta laktoza. Jest to sytuacja problematyczna, ponieważ wiele osób nie jest świadoma takiego stanu i może spożywać produkty, w których znajduje się niepożądana przez nie substancja. Laktozę można znaleźć między innymi w takich produktach jak dania gotowe czy też pieczywo oraz różnego rodzaju mięsa. Stosunkowo duże ilości tego rodzaju składnika istnieją także we wszelkiego rodzaju słodyczach oraz innych słodkościach. Warto uważać na takie produkty w przypadku posiadania problemów z tolerancją laktozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.